вівторок, 21 січня 2014 р.

До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка

Учнями 5-го класу було здійснено екскурсію до шкільної бібліотеки, де функціонувала книжкова виставка, присвячена 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря: «Великий Тарас – життя і творчість». Вихованці мали змогу ознайомитися з біографією та творчим шляхом поета, переглянути твори образотворчого мистецтва, створені пензлем майстра, читали щоденникові записи поета. Класний керівник Л.І. Шевченко провела вікторину, де діти показали свої знання життя і творчості геніального українця.  

четвер, 9 січня 2014 р.

Фольклорний КВК

План проведення:
1. Привітання команд
2. Визначте жанр фольклорногу твору
3. Наша дума, наша пісня не вмре, не загине
4. Народ скаже, як зав'яже
5. Скласти прислів'я
6. Із торбинки - сміховинки
7. "Диктор"
8. "Загадковий"
9. "Хай пісня лунає гучно"
10. Підбиття підсумків

Скачати електронну презентацію до Фольклорного КВК можна тут.


Фото проведення Фольклорного КВК

Складнопідрядні речення з підрядними місця і часу (Урок з ароматом кави)

Мета уроку: ознайомити учнів зі складнопідрядними реченнями з підрядними обставинними та їх різновидами; формувати вміння впізнавати речення з підрядними часу та місця, ставити питання від головного до підрядного; розвивати вміння відтворювати й аналізувати причинно-наслідкові зв’язки; удосконалювати пунктуаційну грамотність, збагачувати словниковий запас школяра; розвивати пізнавальний інтерес учнів; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: підручник, індивідуальні картки, учнівські презентації.

Хід уроку
I.                   Організаційна частина
II.                  Мотивація навчальної діяльності
           Емоційне налаштування на урок.
 Учитель. Одного разу до батька прийшла дочка й скаржиться:
I.      Батьку, я втомилася долати труднощі та розв’язувати проблеми, я весь час пливу проти течії. Я виснажена, у мене більше нема сил. Що мені робити?
Батько ж замість відповіді поставив на вогонь три однакові каструлі з водою. В одну вкинув моркву, в другу поклав яйце, а в третю насипав зерна кави.Через деякий час він вийняв з води моркву, яйце й налив ц чашку кави.
-         Що змінилося? – запитав він свою дочку.
-         Яйце й морква зварилися,а  зерна кави розчинилися у воді, - відповіла вона.
-        Ні доню моя, це лише на перший погляд так… Подивися -тверда морква в окропі стала м’якою та вразливою, рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих умов . Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтись і стати слабкими там, де крихкі  й ніжні лише тверднуть і міцніють.
-         А кава?
-       Це найцікавіше. Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому оточенні та змінили його – перетворили  окріп на чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються через обставини, - вони змінюють обставини й перетворюють їх на щось нове та прекрасне, отримуючи користь і знання в цій ситуації.
Бажаю вам, шановні учні, ніколи не підлаштовуватися під обставини, а перетворювати їх на щось нове та прекрасне.
III.Повідомлення теми, мети, завдань на уроці.
Учитель. Слово кава походить від назви провінції Каффа ( Ефіопія). Кава – стародавній напій, який має багату історію. Існує понад 500 сортів кави. Однак за рівнем якості вирізняють три основних види: арабіка, робуста, ліберика. Спеціалісти відрізняють один сорт кави від іншого за ароматом.
IV.Актуалізація опорних знань
     Словникова робота.
Прочитайте словникову статтю.
Кава, и, ж. 1. Тропічне дерево, з насіння якої виготовляють ароматний напій;  кавове дерево. 2. Насіння цього дерева або порошок із цього насіння. 3. Поживний напій ( із цукру, часто також із молоком чи вершками) з цього порошку. Приклад: Замовити чашечку кави.
Бесіда.
-         Яке речення називається складнопідрядним?
-         Які види складнопідрядних ви знаєте?
-         Як визначити вид складнопідрядного речення?
   Гра « Розпізнай речення»
 Визначте вид поданих речень.
1.     Серед дослідників побутує думка, що нефільтрована кава підвищує рівень холестерину в організмі.
2.     Кавові зерна містять речовину, яка називається кафестрол.
3.     Кафестрол – це речовина, що підвищує рівень холестерину в крові.
4.     Кафестрол виділяється, якщо гарячу воду лити безпосередньо на кавовий порошок.
5.     Це відбувається і тоді, коли мілко змелену каву доводять до кипіння декілька разів.
6.     Треба пам`ятати, що без паперового фільтра кафестрол залишається в завареній каві.
7.     Одна чашечка нефільтрованої кави,  яка містить до чотирьох міліграмів кафестролу, підвищує рівень холестерину приблизно на 1 %.
8.     Дослідження доводять, що нефільтрована кава-еспресо також містить кафестрол.
9.     Однак еспресо менше підвищуватиме рівень холестерину, якщо його пити маленькими чашечками.
10.                       Отже, вчені встановили, що кава, приготовлена з використанням паперового фільтра, кафестролу не містить.
Відповіді:


1.~~~~~~~~                               
2.~~~~~~~~
3.~~~~~~~~
4.-.-.-.-.-.-.-.-.
5.-.-.-.-.-.-.-.-.
6.--------------
7. ~~~~~~~~
8. .--------------
9. -.-.-.-.-.-.-.-.
10. .--------------, .~~~~~~~~


V. Вивченя нового матеріалу.
Учнівська презентація
Складнопідрядним реченням з підрядним місця називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на місце чи напрям дії, про яку йдеться в головному реченні.

Підрядні частини місця відповідають на питання

-         Де?
-         Куди?
-         Звідки?
           Наприклад: Десь там моя Вітчизна неземна, де пахнуть зорі, ніби євшан- зілля.

Із секретів синтаксису
Підрядні частини місця можуть стояти:
1)  після головної частини речення:
Там ясна світлиця, де красна дівиця (Нар.творч.).

2)  перед головною частиною: Де творчості немає, там і життя нема! (В.Сосюра).
3)  всередині головної частини: Там, де ростуть кавові дерева, рівний клімат, температура 15-20 оС .

 Учитель. Про походження кави існує  безліч легенд. Одна з них розповідає , що пастух на ім’я Калдім помітив, що кози,які, ласували листям кавових дерев, ставали особливо активними і бадьорими. Калдім зібравши ягоди дерев, замочив їх у воді. Отриманий напій виявився гірким. Спересердя пастух жбурнув гілку з ягодами у вогонь – і раптом відчув приємний аромат тліючих ягід. Люди з часом навчилися готувати каву, існує багато рецептів її приготування.
Різновиди кави
§  Еспресо – чорна міцна кава. Подається зі склянкою води.
§  Шлагоберс – чорна міцна кава зі звичайними вершками.
§ Фарісеєр – чорна міцна кава зі збитими вершками й ромом
§  Айншпенер – велика чашка  неміцної кави зі збитими вершками.
§  Кайзермеланж – чорна міцна кава з яєчним жовтком та коньяком

Самостійна робота. Запишіть подані прислівники разом, окремо або через дефіс.
Рано/вранці, колись/то, день/у/день, по/латині, все/одно, с/покон/віку, до/побачення, раз/у/раз, на/совість, в/гору, тільки/но, в/решті/решт, без/сумніву, до/речі, що/ночі, на/віки/вічні, аби/де, казна/де,  хоч/не/хоч, що/днини, по/українськи.
Гра “Виконай швидко”
§  Багато років учені намагалися розробити способи приготува…я кави без трад…ційного заварюва...я.
§  По…перше зварити каву часто не/можливо в багатьох с…туаціях у складних похідних умовах за відсутності посуду дж…рел тепла то/що.
§  По…друге існувала не/обхідність зб…рігання надлишків кавових бобів які за/звичай досить швидко втрачають аромат й інші корисні властивості.
§  У 1938 році швейцарський хімік Макс Моргенталер розробив свій метод виготовл…ння розчи…ої кави на замовлення Анрі Нестле, підприємця та хіміка який уже встиг заробити гроші на виготовл…нні сухого молока.
§  Разом вони запрова…жують бренд Нескафе.
Словникова робота
§  Бренд (англ. brand“тавро”, “відбиток у пам`яті”), -а, ч.
§  1. Знак, імідж, образ предмета, явища, рейтинг товару, продукту, його марка в найвигіднішому варіанті, який має високу репутацію у споживачів
§  2. Рекламна пропаганда.
Поміркуй! У кожному реченні вкажи головну й підрядну частини, постав до підрядної частини питання.


Скрізь, куди завозилася кава, напій набував популярності.
Там, за порогами, в степах, де землі щедрі і розлогі, сидять лелеки на стовпах.


У 21 столітті у світі успішно працює незліченна кількість ресторанчиків, кав`ярень, кафетеріїв, де можна обрати для себе найкращу каву.

Прочитай речення, 
дотримуючись правильної інтонації

Там, де зорі сяють з-за гори, над водою гнуться явори(А.Малишко).

Там, де в темінь тоне кучерявий вечір, хтось невтомним дзвоном дзвонить про чарівні речі (Д.Загул).

Ми підем, де трави похилі, де зорі в ясній далині (А.Малишко).

Над водою, де калина білим цвітом одцвіта, тихо явір-яворина 
задивляє крізь літа (В.Женевський)

Учнівська презентація
Запам'ятай!

Складнопідрядним реченням з підрядним часу називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на час або тривалість дії, про яку йдеться в головному реченні.

Підрядні частини часу відповідають на питання: коли, з якого часу, доки.



          Чому ж стоїш без руху ти, коли ввесь світ співає?
(Олександр Олесь)

З головною частиною речення підрядна часу поєднується сполучниками


коли, як, поки, доки, відколи, тільки що,
як тільки, ледве, лиш, скоро, щойно,

складеними сполучниками
в той час як, після того як, перед тим як,
до того як, з того часу коли,
 
яким можуть відповідати слова
тоді, доти, до тих пір, до того часу тощо.

Є скарби, допоки їх шукають (Л.Костенко).

Поміркуй!

Визнач головну й підрядну частини, постав питання до підрядної частини.



Араби заборонили вивіз із країни зерен кави тоді, коли кількість кавових будинків у Франції та Англії зросла.

Відколи мусульманський пілігрим на ім`я Баба Будан зумів таємно вивезти сім кавових зерен, відтоді бере початок розвиток кавових плантацій Індії.

Дев `яносто відсотків французів розпочинають свій ранок із чашечки кави відтоді, як Людовик
XІV спеціальним указом схвалив “напій життя”
Зробіть повний синтаксичний розбір речень
§  Коли Петро І перебував у Голландії, він вперше спробував “напій життя”.
§  Цар розпорядився пригощати кавою бояр навіть там, де знаходилася кунсткамера.
§  кунсткамера; ж. (нім.) зібрання і місце зберігання історичних, художніх, природничонаукових та інших колекцій рідкісних речей та місця зберігання їх.
Подумайте і дайте відповіді
1.     Яке речення називається складнопідрядним із підрядною частиною місця? часу?
Наведіть приклади.

2.     Назвіть засоби приєднання підрядної частини часу, місця до головної.
3.     У якій позиції відносно головної частини складнопідрядного речення можуть стояти підрядні частини місця і часу?
VI. Рефлексія
Перебудуйте прості речення в складнопідрядні, замінивши виділені другорядні члени близькими за змістом підрядними реченнями часу чи місця. Запишіть утворені речення.
§  1. Пройшло чимало часу з дня відкриття зерен кави.
§  2. До Європи кава потрапила в XVІ ст.
§  3. Каву п`ють зазвичай вранці.
§  4. І.-С. Бах любив випити чашечку кави після обіду.
§  5.Юрій - Франц Кульчицький ознайомився з технологією приготування напою в Туреччині.
§  6. У Відні український шляхтич відкрив у власному будинку кав`ярню.
Завершити народні прислів'я, визначити частини головну й підрядну.
Доки баба спече книші, …
Це буде тоді, …
Як пішов по масло, …
Тоді просо засівається, …
Загоїться, …
Для довідок: … як п'явка крикне, … як сухий дуб розвивається, … в діда не буде душі, … поки весілля скоїться, … то в печі погасло.
Відредагуйте рядки з учнівських творів
o Прокинувшись уранці, на вулиці йшов сніг.
o Зайшовши в парк, у вічі кидаються красуні ялинки.
o Прочитавши оті рядочки, якийсь особливий настрій огорнув мене.
o Побачивши матір, радісно забилося серце.
o Депутати, прибувші на сесію, розпочали роботу у вівторок.
o Він цю корову купив ще будучи телям.
VII. Заповнення таблиці ЗХД
VIII. Домашнє завдання
I група. Стаття Євгена Сверстюка «І.Котляревський сміється» сторінка 156, випишіть складнопідрядні речення місця чи часу.
II група. Поема «Енеїда» сторінка 127,випишіть складнопідрядні речення місця чи часу.
















Про себе

Шевченко Людмила Іванівна, вчитель української мови та літератури. Має вищу кваліфікаційну категорію та педагогічне звання "старший учитель"
Освіта: вища, в 1980 році закінчила Кіровоградський державний педагогічний інститут ім. О.С. Пушкіна
Факультет: філологічний
Спеціальність: українська мова та література
Місце роботи: Добровеличківська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
Педагогічний стаж: 33 роки
Підвищення кваліфікації: Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, 2013

Педагогічне кредо: Любіть не школу, а дітей, які приходять до школи; любіть не книжки про дійсність, а саму дійсність; не життя звужуйте для учіння, а учіння розширюйте до життя! (П.Блонський)
Проблема, над якою працюю: Формування життєвих компетентностей на уроках української мови та літератури