Мета
уроку: ознайомити учнів зі складнопідрядними реченнями з
підрядними обставинними та їх різновидами; формувати вміння впізнавати речення з
підрядними часу та місця, ставити питання від головного до підрядного;
розвивати вміння відтворювати й аналізувати причинно-наслідкові зв’язки;
удосконалювати пунктуаційну грамотність, збагачувати словниковий запас школяра;
розвивати пізнавальний інтерес учнів; виховувати бережливе ставлення до
власного здоров’я.
Обладнання:
підручник, індивідуальні картки, учнівські презентації.
Хід уроку
I.
Організаційна частина
II.
Мотивація навчальної
діяльності
Емоційне налаштування на
урок.
Учитель. Одного разу до батька прийшла дочка й
скаржиться:
I.
Батьку,
я втомилася долати труднощі та розв’язувати проблеми, я весь час пливу проти
течії. Я виснажена, у мене більше нема сил. Що мені робити?
Батько ж замість відповіді поставив на вогонь три однакові каструлі з
водою. В одну вкинув моркву, в другу поклав яйце, а в третю насипав зерна кави.Через
деякий час він вийняв з води моркву, яйце й налив ц чашку кави.
-
Що
змінилося? – запитав він свою дочку.
-
Яйце й
морква зварилися,а зерна кави
розчинилися у воді, - відповіла вона.
-
Ні доню моя, це лише на перший погляд так…
Подивися -тверда морква в окропі стала м’якою та вразливою, рідке яйце стало
твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом
однаково несприятливих умов . Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтись і
стати слабкими там, де крихкі й ніжні
лише тверднуть і міцніють.
-
А кава?
-
Це
найцікавіше. Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому оточенні та
змінили його – перетворили окріп на
чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються через обставини, -
вони змінюють обставини й перетворюють їх на щось нове та прекрасне, отримуючи
користь і знання в цій ситуації.
Бажаю вам, шановні учні, ніколи не
підлаштовуватися під обставини, а перетворювати їх на щось нове та прекрасне.
III.Повідомлення теми, мети,
завдань на уроці.
Учитель. Слово кава походить від назви провінції Каффа ( Ефіопія). Кава –
стародавній напій, який має багату історію. Існує понад 500 сортів кави. Однак
за рівнем якості вирізняють три основних види: арабіка, робуста, ліберика.
Спеціалісти відрізняють один сорт кави від іншого за ароматом.
IV.Актуалізація
опорних знань
Словникова робота.
Прочитайте словникову статтю.
Кава, и, ж. 1. Тропічне дерево, з насіння якої виготовляють
ароматний напій; кавове дерево. 2.
Насіння цього дерева або порошок із цього насіння. 3. Поживний напій ( із
цукру, часто також із молоком чи вершками) з цього порошку. Приклад: Замовити
чашечку кави.
Бесіда.
-
Яке
речення називається складнопідрядним?
-
Які
види складнопідрядних ви знаєте?
-
Як
визначити вид складнопідрядного речення?
Гра « Розпізнай речення»
Визначте вид поданих речень.
1. Серед дослідників побутує думка, що
нефільтрована кава підвищує рівень холестерину в організмі.
2. Кавові зерна містять речовину, яка
називається кафестрол.
3. Кафестрол – це речовина, що підвищує рівень
холестерину в крові.
4. Кафестрол виділяється, якщо гарячу воду лити
безпосередньо на кавовий порошок.
5. Це відбувається і тоді, коли мілко змелену
каву доводять до кипіння декілька разів.
6. Треба пам`ятати, що без паперового фільтра кафестрол
залишається в завареній каві.
7. Одна чашечка нефільтрованої кави, яка містить до чотирьох міліграмів
кафестролу, підвищує рівень холестерину приблизно на 1 %.
8. Дослідження доводять, що нефільтрована
кава-еспресо також містить кафестрол.
9. Однак еспресо менше підвищуватиме рівень
холестерину, якщо його пити маленькими чашечками.
10.
Отже,
вчені встановили, що кава, приготовлена з використанням паперового фільтра,
кафестролу не містить.
Відповіді:
1.~~~~~~~~
2.~~~~~~~~
3.~~~~~~~~
4.-.-.-.-.-.-.-.-.
5.-.-.-.-.-.-.-.-.
6.--------------
7. ~~~~~~~~
8. .--------------
9. -.-.-.-.-.-.-.-.
10. .--------------, .~~~~~~~~
V. Вивченя нового
матеріалу.
Учнівська
презентація
Складнопідрядним реченням з підрядним місця називається таке складне речення, у
якому підрядна частина вказує на місце чи напрям дії, про яку йдеться в
головному реченні.
Підрядні частини місця відповідають на питання
-
Де?
-
Куди?
-
Звідки?
Наприклад: Десь там моя
Вітчизна неземна, де пахнуть зорі, ніби євшан- зілля.
Із
секретів синтаксису
Підрядні
частини місця можуть стояти:
1) після головної
частини речення:
Там ясна світлиця, де красна дівиця (Нар.творч.).
Там ясна світлиця, де красна дівиця (Нар.творч.).
2) перед головною
частиною: Де творчості немає, там і життя нема! (В.Сосюра).
3) всередині головної
частини: Там, де ростуть кавові дерева, рівний клімат, температура 15-20 оС .
Учитель. Про походження кави існує безліч легенд. Одна з них розповідає , що
пастух на ім’я Калдім помітив, що кози,які, ласували листям кавових дерев,
ставали особливо активними і бадьорими. Калдім зібравши ягоди дерев, замочив їх
у воді. Отриманий напій виявився гірким. Спересердя пастух жбурнув гілку з ягодами у вогонь – і раптом відчув приємний аромат тліючих ягід. Люди з часом
навчилися готувати каву, існує багато рецептів її приготування.
Різновиди кави
§
Еспресо – чорна міцна кава. Подається зі склянкою
води.
§
Шлагоберс – чорна міцна кава зі звичайними вершками.
§
Фарісеєр –
чорна міцна кава зі збитими вершками й ромом
§
Айншпенер – велика чашка неміцної кави зі збитими вершками.
§
Кайзермеланж – чорна міцна кава з яєчним жовтком та
коньяком
Самостійна робота. Запишіть подані
прислівники разом, окремо або через дефіс.
Рано/вранці, колись/то, день/у/день,
по/латині, все/одно, с/покон/віку, до/побачення, раз/у/раз, на/совість, в/гору,
тільки/но, в/решті/решт, без/сумніву, до/речі, що/ночі, на/віки/вічні, аби/де,
казна/де, хоч/не/хоч, що/днини,
по/українськи.
Гра
“Виконай швидко”
§
Багато років учені намагалися розробити способи
приготува…я кави без трад…ційного заварюва...я.
§
По…перше зварити каву часто не/можливо в багатьох
с…туаціях у складних похідних умовах за відсутності посуду дж…рел тепла то/що.
§
По…друге існувала не/обхідність зб…рігання надлишків
кавових бобів які за/звичай досить швидко втрачають аромат й інші корисні
властивості.
§
У 1938 році швейцарський хімік Макс Моргенталер
розробив свій метод виготовл…ння розчи…ої кави на замовлення Анрі Нестле,
підприємця та хіміка який уже встиг заробити гроші на виготовл…нні сухого
молока.
§
Разом вони запрова…жують бренд Нескафе.
Словникова робота
§
Бренд (англ. brand – “тавро”, “відбиток
у пам`яті”), -а, ч.
§
1. Знак, імідж, образ предмета, явища, рейтинг
товару, продукту, його марка в найвигіднішому варіанті, який має високу
репутацію у споживачів
§
2. Рекламна пропаганда.
Поміркуй! У кожному реченні вкажи головну й підрядну частини,
постав до підрядної частини питання.
Скрізь, куди
завозилася кава, напій набував популярності.
Там, за порогами, в степах, де землі щедрі і розлогі, сидять лелеки на стовпах.
У 21 столітті у
світі успішно працює незліченна кількість ресторанчиків, кав`ярень, кафетеріїв,
де можна обрати для себе найкращу каву.
Прочитай речення,
дотримуючись правильної інтонації
Там, де зорі сяють з-за гори, над водою гнуться явори(А.Малишко).
Там, де в темінь тоне кучерявий вечір, хтось невтомним дзвоном дзвонить
про чарівні речі (Д.Загул).
Ми підем, де трави похилі, де зорі в ясній далині (А.Малишко).
Над водою, де калина білим цвітом одцвіта, тихо явір-яворина
задивляє крізь літа (В.Женевський)
Учнівська презентація
Запам'ятай!
Складнопідрядним реченням з підрядним часу називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на час або тривалість дії, про яку йдеться в головному реченні.
Підрядні частини часу відповідають на питання: коли, з якого часу, доки.
Чому ж стоїш без руху ти, коли ввесь світ співає?
(Олександр Олесь)
З головною частиною речення підрядна часу
поєднується сполучниками
коли, як, поки, доки, відколи, тільки що,
як тільки, ледве, лиш, скоро, щойно,
складеними сполучниками
в той час як, після того як, перед тим як,
до того як, з того часу коли,
яким можуть відповідати слова
тоді, доти, до тих пір, до того часу тощо.
Є скарби, допоки їх шукають (Л.Костенко).
коли, як, поки, доки, відколи, тільки що,
як тільки, ледве, лиш, скоро, щойно,
складеними сполучниками
в той час як, після того як, перед тим як,
до того як, з того часу коли,
яким можуть відповідати слова
тоді, доти, до тих пір, до того часу тощо.
Є скарби, допоки їх шукають (Л.Костенко).
Поміркуй!
Визнач головну й підрядну частини, постав питання до підрядної частини.
Араби заборонили вивіз із країни зерен кави тоді, коли кількість кавових будинків у Франції та Англії зросла.
Відколи мусульманський пілігрим на ім`я Баба Будан зумів таємно вивезти сім кавових зерен, відтоді бере початок розвиток кавових плантацій Індії.
Дев `яносто відсотків французів розпочинають свій ранок із чашечки кави відтоді, як Людовик XІV спеціальним указом схвалив “напій життя”
Визнач головну й підрядну частини, постав питання до підрядної частини.
Араби заборонили вивіз із країни зерен кави тоді, коли кількість кавових будинків у Франції та Англії зросла.
Відколи мусульманський пілігрим на ім`я Баба Будан зумів таємно вивезти сім кавових зерен, відтоді бере початок розвиток кавових плантацій Індії.
Дев `яносто відсотків французів розпочинають свій ранок із чашечки кави відтоді, як Людовик XІV спеціальним указом схвалив “напій життя”
Зробіть повний синтаксичний розбір речень
§ Коли Петро І перебував у Голландії, він вперше спробував “напій життя”.
§ Цар розпорядився пригощати кавою бояр навіть там, де знаходилася кунсткамера.
§ кунсткамера; ж. (нім.) зібрання і місце зберігання історичних, художніх,
природничонаукових та інших колекцій рідкісних речей та місця зберігання їх.
Подумайте і дайте відповіді
1. Яке речення називається складнопідрядним із підрядною частиною місця?
часу?
Наведіть приклади.
2. Назвіть засоби приєднання підрядної частини часу, місця до головної.
3. У якій позиції відносно головної частини складнопідрядного речення
можуть стояти підрядні частини місця і часу?
VI. Рефлексія
Перебудуйте прості речення в складнопідрядні,
замінивши виділені другорядні члени близькими за змістом підрядними реченнями
часу чи місця. Запишіть утворені речення.
§ 1. Пройшло чимало часу з дня відкриття зерен кави.
§ 2. До Європи кава потрапила в XVІ ст.
§ 3. Каву п`ють
зазвичай вранці.
§ 4. І.-С. Бах любив випити чашечку кави після обіду.
§ 5.Юрій - Франц Кульчицький ознайомився з технологією приготування напою
в Туреччині.
§ 6. У Відні український шляхтич відкрив у власному будинку кав`ярню.
Завершити народні прислів'я, визначити частини
головну й підрядну.
Доки баба спече книші, …
Це буде тоді, …
Як пішов по масло, …
Тоді просо засівається, …
Загоїться, …
Для довідок: … як
п'явка крикне, … як сухий дуб розвивається, … в діда не буде душі, … поки
весілля скоїться, … то в печі погасло.
Відредагуйте
рядки з учнівських творів
o Прокинувшись уранці, на вулиці йшов сніг.
o Зайшовши в парк, у вічі кидаються красуні ялинки.
o Прочитавши оті рядочки, якийсь особливий настрій огорнув мене.
o Побачивши матір, радісно забилося серце.
o Депутати, прибувші на сесію, розпочали роботу у вівторок.
o Він цю корову купив ще будучи телям.
VII. Заповнення таблиці ЗХД
VIII. Домашнє завдання
I група. Стаття Євгена Сверстюка «І.Котляревський сміється» сторінка 156,
випишіть складнопідрядні речення місця чи часу.
II група. Поема «Енеїда»
сторінка 127,випишіть складнопідрядні речення місця чи часу.
Немає коментарів:
Дописати коментар